Grupa

Aranżacje kuchni z oknem

Aranżacje kuchni z oknem

Aranżacje kuchni z oknem
Kuchnia w bardzo wielu mieszkaniach uznawana jest za centrum domowej przestrzeni, nic więc dziwnego, że chcemy sprawić, by stała się ona miejscem przyjaznym dla domowników. W związku z tym podczas remontu lub pierwszej aranżacji mieszkania przywiązujemy bardzo dużą wagę do wystroju kuchni. Warto dobrze rozważyć poszczególne pomysły i ich realizację, ponieważ zamówienie odpowiednich mebli i sprzętów gospodarstwa domowego to koszt, który warto ponieść tylko raz na kilka długich lat.
Podczas planowania kuchni dobrym pomysłem jest uwzględnienie w projekcie okna. Stanowi ono bardzo ważny element każdego pomieszczenia, a na jego brak narzekają właściciele bardzo malutkich kuchni (tzw. ślepych – czyli bezokiennych), a czasem także aneksów kuchennych – okna są wówczas zlokalizowane raczej w wypoczynkowej części pokoju.
Okno wychodzące na południe, wschód lub zachód potrafi dodać każdemu pomieszczeniu uroku – blask promieni słonecznych na czystych i eleganckich meblach z pewnością zrobi wrażenie. W jaki sposób jednak podkreślić urodę kuchennego okna? Bardzo wiele zależy od samego okna – zwykle (w blokach) mamy bowiem do czynienia z dość wąskim prostokątnym oknem, natomiast w domach jednorodzinnych często okna są większe, a czasem narożne. Rodzaj okna więc otwiera przed nami określone sposoby zdobienia wnętrza.
Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o funkcjonalności okna, które przede wszystkim daje nam światło. W związku z tym nigdy nie zasłaniajmy okna wyższymi szafkami, czy lodówką (lodówki starajmy się nie ustawiać w sąsiedztwie okna, a przynajmniej tam, gdzie może ogrzewać ją słońce) – lepiej wykorzystać naturalne światło do oświetlenia miejsca pracy. W związku z tym pojawia się jednak jeszcze jeden problem. Okna kuchenne bardzo często otwierane są do środka, toteż koniecznie pamiętajmy o tym, by nie zablokować możliwości otwarcia poprzez np. zbyt wysoką baterię kuchenną. Tak zaaranżujmy przestrzeń pod oknem, by znajdowały się tam wyłącznie przedmioty, które możemy przenieść (np. puszki na przyprawy). Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie parapetu okiennego jako małego ogródka – możemy tam postawić doniczki z ziołami, często używanymi podczas gotowania (np. bazylia, tymianek, szczypiorek czy pietruszka). Jeśli za oknem kuchennym roztacza się piękny widok, warto ustawić przy nim nie blat do przyrządzania posiłków, ale sam stół – wówczas domownicy będą mogli podczas jedzenie podziwiać widoki.
Okno w kuchni w bloku pełni nieco inną funkcję niż w przypadku domów jednorodzinnych. W tych drugich, bardzo często stanowi (czy raczej stanowiło w przeszłości) swoiste „okno na świat” dla gospodyni, przez które widać było podwórko domu, a także bramę. Dzięki temu podczas przyrządzania posiłków gospodyni widzi nie tylko czy ktoś zbliża się do domu, ale także może pilnować bawiących się w ogrodzie dzieci.
Osobną kwestią jest również zdobienie okna tekstyliami, które możemy dopasować do kolorystyki i stylu wybranych przez nas mebli kuchennych. W przypadku nowoczesnych kuchni lepszym rozwiązaniem niż koronkowe firaneczki będzie nowoczesna żaluzja czy roleta. W kuchniach klasycznych znakomitym rozwiązaniem może być natomiast delikatna zazdrostka. Jeśli nie musimy ogradzać się od świata lub też nie boimy się ciekawskich spojrzeń sąsiadów, możemy zrezygnować z firanek i rolet i zdecydować się wyłącznie na zasłonki w interesującym, dopasowanym do mebli kolorze (w przypadku zasłon czy firanek pilnujmy by znajdowały się one w bezpiecznej odległości od gazowego piecyka).

Galeria
Masz pytania?
+48
510 071 921
Zadzwoń!